Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2010 » Wystawy czasowe » W świecie zabawek

W świecie zabawek - ul. Lubelska 57
Wystawa czynna do 31 grudnia 2010 roku.

 

Wystawa skierowana jest przede wszystkim do dzieci. Jej celem jest przybliżenie historii najbardziej popularnych zabawek.
Prezentowane są zabawki uniwersalne, które pojawiają się w każdym kręgu kulturowym. Na ekspozycję składa się ponad 250 kolorowych zabawek glinianych, drewnianych, z masy papierowej, metalu, pluszu i plastiku, wśród których są: zabawki pradziejowe z epoki neolitu, kultury łużyckiej pochodzące z wykopalisk archeologicznych, zabawki tzw. historyczne, z których najstarsze to domino z 1920 roku, lalka z papieru mache z 1933 roku.
Dużą grupę stanowią drewniane zabawki ludowe z największych polskich ośrodków zabawkarskich: żywieckiego, rzeszowskiego, kieleckiego. Dość szeroko reprezentowane są zabawki współczesne pochodzące z nieistniejących już w większości spółdzielni zabawkarskich, zakładów produkcyjnych, rzemieślników oraz wyroby firm zagranicznych od lat 60-tych XX w.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz ze zbiorów prywatnych.

 

 

 
 
Wystawa „W świecie zabawek” przedstawia w historycznym przekroju eksponaty, które stanowiły przedmiot zabaw dzieci od tysięcy lat. Prezentowane są znaleziska archeologiczne takie jak miniaturki naczyń, grzechotki oraz gliniane figurki zwierząt. Kolejną grupę eksponatów stanowią zabawki ludowe wytwarzane chałupniczo na wsi. Cechuje je prosta forma, żywa kolorystyka oraz bogata ornamentyka. Na szczególną uwagę zasługują koniki na biegunach oraz tak zwane „klepaki” – motyle i ptaszki uderzające skrzydłami. Dziewczynki z pewnością zainteresuje bogaty zbiór lalek, z których najstarsze pochodzą z początku  XX w. Na wystawie znalazły swoje miejsce zarówno lalki wytwarzane w wytwórniach zabawkarskich, jak i lalki „szmacianki” wykonywane samodzielnie przez dziewczynki, ich mamy lub babcie. Wśród zabawek przeznaczonych dla chłopców znaleźć można drewniane samoloty wykonane przez twórczynię ludową, pistolety z patyków oraz ołowiane żołnierzyki. Starsi odbiorcy wystawy będą mieli okazję powrócić wspomnieniami do lat dzieciństwa, odnajdując na ekspozycji przedmioty, które były towarzyszami zabaw ich najmłodszych lat. 
Dopełnieniem ekspozycji są fotografie z lat 1869 – 1980 przedstawiające zabawy i zabawki dziecięce.
Obiekty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: własnych Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Zamojskiego w Zamościu oraz zbiorów osób prywatnych.  
 
 
Wystawie towarzyszą zajęcia edukacyjne:
1. Wykonywanie piłeczek – jo-jo. 
2. Lepienie grzechotek z gliny
3. Wykonywanie rysunków ulubionych zabawek prezentowanych na wystawie
4. Lepienie miniaturowych zwierzątek z masy solnej
5. 25. 11. 2010 r. – Międzynarodowy Dzień Misia Pluszowego – szycie misia – zajęcia w grupach
Czas trwania zajęć: 1 h 
Zajęcia prowadzą pracownicy Działu Archeologii i Etnografii.
Charakter i zakres zajęć dostosowany jest do wieku uczestników.
 
 
Zajęcia odbywają się w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 57.
 
Termin: 3 listopada – 30 grudnia 2010 r.
 
Zgłoszenia: tel. 565-47-84 lub 564-01-01.