Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2010 » Spotkania » Święto świateł w muzeum

Święto świateł w muzeum

 

Chanuka (hebr. Poświęcenie), w kalendarzu żydowskim zaczyna się 25 miesiąca kislew i trwa przez następne osiem dni. Upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad panującymi w Palestynie Seleucydami, które miało miejsce w 164 roku p.n.e. Władcy dynastii zbezcześcili Świątynię Jerozolimską umieszczając w niej posągi greckich bogów i stało się to główną przyczyną wybuchu powstania, którego przywódcą był Juda Machabeusz. Po odniesionym zwycięstwie świątynia została rytualnie oczyszczona i poświęcona, zapalono także światło menory symbolizującej obecność Boga. Zapas oleju wystarczał tylko na jeden dzień, jednak w cudowny sposób palił się przez osiem dni.
W trakcie trwania święta Chanuka, każdego wieczoru głowa rodziny zapala jedną ze świec w specjalnym ośmioramiennym kandelabrze zwanym chanukiją i ustawia tak aby były widziane przez przechodniów (najczęściej na parapecie). Radosny czas świętowania urozmaicany jest grami hazardowymi, a szczególnie lubianą przez dzieci grą bączkiem chanukowym (drejdl), w której stawką są łakocie.
Z okazji święta Chanuka (w tym roku przypada od 1 do 9 grudnia) Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na płatne warsztaty plastyczne wykonywania bączków i kartek chanukowych. Warsztaty poprzedzone będą opowiadaniem o cudzie chanukowym. Nie zabraknie również słodkich, tradycyjnych potraw.
Zajęcia w dniach 1 – 9 grudnia br. odbywać się będą na ekspozycji „Żydzi w Chełmie” – ul. Lubelska 55. 
Zgłoszenia: Dorota Bida, tel. 82 565 59 58