Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2010 » Koncerty » Pod dachami Paryża

Pod dachami Paryża

Koncert zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                                


Muzeum, ul. Świętego Mikołaja 4 

 

Iwo Orłowski – tenor
Małgorzata Jakubowska – sopran
Kristin Kulagina – fortepian
Rafał Grząka – akordeon
 
IWO ORŁOWSKI – tenor obdarzony wspaniałą barwą głosu, odtwórca wielu niezapomnianych ról musicalowych i operetkowych, ale także ceniony i wszechstronny aktor, doskonale sprawdzający się również w roli konferansjera. Solista scen muzycznych Warszawy, Gdyni, Poznania i Łodzi. Iwo Orłowski występował w spektaklach i koncertach w wielu krajach Europy, m.in. w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. Szczególnie zasłynął partią Księcia Orłowskiego w Zemście nietoperza Straussa, którą wykonuje do dziś w Teatrze Muzycznym w Łodzi oraz podczas zagranicznych tournee tego teatru (m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bonn, Monachium, Wiesbaden, Frankfurcie). Jego współpraca z wybitnymi twórcami teatralnymi (m.in. z Waldemarem Zawodzińskim, Janem Szurmiejem, Wojciechem Adamczykiem, Marcelem Kochańczykiem) owocuje rozwojem artystycznym, ciągłym poszerzaniem emploi i ciekawymi kreacjami aktorskimi. Artysta szczególnie ceni sobie tytułową rolę Popiela w rock-operze Katarzyny Gaertner, ponieważ kompozytorka pisała tę partię z myślą o wykonawcy, uwzględniając jego warunki głosowe i aktorskie. Dużym sentymentem darzy też rolę Cyrulika w musicalu Człowiek z La Manchy M. Leigha, w którym reżyser i aktor wspólnie stworzyli wyrazistą postać. Publiczność natomiast największą sympatię okazuje artyście za rolę Boniego w Księżniczce czardasza Emmericha Kálmána. Artysta jest laureatem nagrody Grand Prix festiwalu teatralnego w Meksyku. 
 
MAŁGORZATA JAKUBOWSKA – aktorka charakterystyczna i komediowa, śpiewaczka. Debiutowała na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu rolą Mary w polskiej wersji brodwayowskiego musicalu „Siostrunie”. Asystentka dyrektora artystycznego operetki poznańskiej. Zafascynowana teatrem niekonwencjonalnym, jako młoda adeptka sztuki była związana z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Z ogromnym uznaniem widzów i krytyki wcieliła się w rolę Sally Bowles z musicalu „Cabaret”, którą w wersji filmowej zagrała Liza Minnelli. Z wielkim powodzeniem uczestniczyła w projekcie „Kochankowie Paryża” Joanny Rawik. 
Ze względu na temperament porównywana - jako aktorka - do Ireny Kwiatkowskiej. Doskonała umiejętność operowania głosem pozwoliła Małgorzacie Jakubowskiej wcielić się w wiele ról i postaci w dubbingu. 
 
KRISTINA KULAGINA – fortepian. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki we Lwowie w klasie fortepianu Josefa Erminia. Zawodowo związana z Akademią Muzyczną we  Lwowie – akompaniator, Teatrem Muzycznym w Łodzi – muzyk korepetytor, Operą na Zamku Szczecin – muzyk akompaniator. Koncertowała na scenach Kijowa, Warszawy i wielu innych miast w Polsce. Stale współpracuje z  wybitnymi osobistościami świata sztuki, takimi jak: Ihor Kushpler, Ada Kushpler, Roman Fylypchuk, Larysa Bober, Galyna Dashak na Ukrainie oraz Iwo Orłowski, Jerzy Stankiewicz, Piotr Deptuch -  w Polsce.
 
 
RAFAŁ GRZĄKA  – akordeon
Absolwent UMFC w Warszawie, obecnie doktorant macierzystej uczelni oraz uczestnik drugiego roku Policealnego Studium Jazzu w klasie akordeonu jazzowego, prowadzonej przez legendę polskiego jazzu Andrzeja Jagodzińskiego. Laureat ponad 35 Międzynarodowych i Ogólnopolskich konkursów akordeonowych, m.in. w Castelfidardo, Popradzie, Radziejowicach, Gdańsku, Czechowicach-Dziedzicach, Przemyślu, Sanoku, Bratysławie. Od lat żywo uczestniczy w życiu artystycznym Stowarzyszenia Akordeonistów Polskich, swymi koncertami otwiera festiwale i konkursy. Udziela się jako muzyk sesyjny w Polskim Radiu i Telewizji oraz w komercyjnych mediach (Tancerze, Przebojowa Noc). Od wielu lat współpracuje z warszawskimi teatrami i aktorami: Krystyną Jandą, Andrzejem Poniedzielskim, Piotrem Fronczewskim, Arturem Barcisiem, Krzysztofem Tyńcem, Krystyną Tkacz, Agatą Buzek, Marią Seweryn, Anną Dereszowską, Januszem Głowackim, Olgierdem Łukaszewiczem i wieloma innymi znakomitościami polskiej sceny. Do ostatnich osiągnięć koncertowych artysty należą: udział w koncercie inaugurującym festiwal Warszawska Jesień, w orkiestrze Filharmonii Narodowej; występ na festiwalu folkowym Bratislavia Malajes w Bratysławie; występ na Festiwalu Jezzaldija w San Sebastian; inauguracja Dni Kultury Polskiej w Wiedniu; koncert otwarty w instytucie polskim w Sofii i w Nowym Pazarze (Bułgaria); Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klezmerskiej w Furth. 
 
 
 
Koncert realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
w ramach realizacji projektu Zakochani w Chopinie.