Newsletter:
Wydawnictwa
Odwiedziny
Dzisiaj: 361
Cały czas: 1328

Aktualności

 » MARCIN BERDYSZAK interwencje, relacje, dialogi - wystawa

 

 

Galeria 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie zaprasza na otwarcie wystawy Marcin Berdyszak. Interwencje, relacje, dialogi, które odbędzie się 27 kwietnia 2022 o godzinie 18:00 w salach budynku muzeum przy ulicy Lubelskiej 55.
 
Galeria 72 już w 1991 roku miała sposobność przybliżyć twórczość tego znanego poznańskiego artysty, prezentując jego instalację „Adoracja ziemi”. Marcin Berdyszak (ur. 1964) był wówczas młodym, poszukującym swego miejsca w obszarze sztuk plastycznych twórcą. Jak rozwinęła się jego sztuka i w którą stronę ewoluowała, będziemy mogli przekonać się już niebawem, odwiedzając przestrzeń muzealną przeznaczoną na ten ważny dla nas pokaz.
 
Studia ukończył w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). W 1988 obronił dyplom pod kierunkiem dwóch związanych z Galerią 72 artystów: prof. Włodzimierza Dudkowiaka (malarstwo) i prof. Macieja Szańkowskiego (rzeźba). Od 1989 pracuje w macierzystej uczelni, gdzie piastował zaszczytne funkcje prorektora (2002-2008) oraz Rektora UA (2008-2016).
 
Jego kariera zarówno pedagogiczna jak i artystyczna rozwijała się dynamicznie. Obecnie jako profesor zwyczajny, prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych UA w Poznaniu. Uczestnik licznych spotkań i konferencji związanych z edukacją artystyczną. Ma na swym koncie realizację kilkudziesięciu warsztatów autorskich w kraju i zagranicą.
 
Język jego wypowiedzi artystycznej jest różnorodny; przekłada się na dzieło złożone i zadziwiające łatwością łączenia ze sobą gatunków. Stąd jego dokonania mieszczą się zarówno w obszarze instalacji, działań performatywnych, realizacji multimedialnych, jak i rysunku, malarstwa, obiektu. Bogactwo form i wielość stosowanych przez autora technik, zaprezentuje chełmski pokaz. Twórca odważnie podejmuje i prowadzi dialog z utworami innych artystów, sięga po znane z historii sztuki cytaty, zwodzi i uwodzi naszą pamięć i wyobraźnię, a jednocześnie przygląda się nam i analizuje nasze reakcje. Odbiorca poddaje się tym zabiegom, kreują się nowe wartości, rodzą pytania oraz potrzeba zgłębiania tajemnic niesionych symboliką przesłania. Ta sztuka lewituje wysoko między prawdą a iluzją, światem rzeczywistym a tym sztucznie wykreowanym.
 
Marcin Berdyszak jest artystą pracującym szeroko, z rozmachem, rzadko pozwala sobie na chwile wytchnienia, raz podjęte sprawy stara się doprowadzić do końca. Przyjazny i wyrozumiały, pomocny i nieoczekujący, przywodzi na pamięć swego Ojca – Jana Berdyszaka (1934-2014), który jak mało kto wpisał się w dzieje Galerii 72 oraz zasoby chełmskich zbiorów sztuki współczesnej. Był dla syna wsparciem, przyjacielem, przewodnikiem duchowym w każdej dziedzinie życia.
 
Marcin Berdyszak jest autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i zagranicą. Jego prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach państwowych (m.in. Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Bytomiu, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, kolekcja Galerii 72 muzeum w Chełmie). Przykłady jego realizacji znalazły swe miejsce w kolekcjach słowackich i niemieckich, jak również w cenionych zbiorach prywatnych, takich jak kolekcja Wojciecha Fibaka czy Waldemara Andzelma.
 
Wystawa Marcina Berdyszaka gościć będzie w Galerii 72 do 7 sierpnia 2022 roku.