Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2010 » Wystawy czasowe » Jerzy Grochocki. Między geometrią a naturą

Jerzy Grochocki. Między geometrią a naturą

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego  

Jerzy Grochocki jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1957) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1963). Po ukończeniu Akademii malował pejzaże, martwe natury,  kompozycje figuralne, utrzymane w nastroju surrealnej abstrakcji. W drugiej połowie lat 60. ujawniły się jego fascynacje matematyczno-geometryczne , które zaowocowały pracami, w których artysta zaczął posługiwać się kształtami euklidesowymi. W roku 1970 w wyniku rozważań na temat koloru, przestrzeni i płaszczyzny obrazu, wyodrębnił cztery podstawowe pojęcia kształtu: płaszczyznę, kwadrat, linię i punkt, oraz cztery pojęcia barwy: czarnej, złotej, srebrnej i białej. Z tych elementów artysta stworzył system: Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni.
W latach 70. był aktywnym uczestnikiem międzynarodowego ruchu sztuki systemu. W 1984 roku wyemigrował wraz z rodziną do USA. Osiedlił się w Nowym Jorku, a od 1989 roku do chwili obecnej, mieszka w Houston w stanie Texas.

 

Od 2000 roku do swoich prac operujących geometrycznymi formami oraz czterema barwami wynikającymi  z przyjętego systemu, zaczął wprowadzać   rzeczywiste elementy natury. Cykl tak ukształtowanych obiektów malarskich nazwał „Synteza natury z logiką geometrii”.  Jerzy Grochocki wziął  udział w ponad stu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce, Europie i USA. Jego prace znajdują się w  kolekcjach muzealnych na obszarze Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych, a także w wielu zbiorach prywatnych. Od 1978 roku  „Kompozycja czteroczęściowa” autorstwa Jerzego Grochockiego znajduje się w zbiorach sztuki współczesnej Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie.


Wystawa prac Jerzego Grochockiego w Galerii 72 Muzeum Ziemi Chełmskiej jest czynna do 15 września 2010.

 
Kuratorka wystawy: Jagoda Barczyńska