Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2010 » Koncerty » Fryderyk Chopin...

Fryderyk Chopin. Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora

 Muzeum, ul. Świętego Mikołaja 4 


Wykonawcy:
Magdalena Idzik – mezzosopran.
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studia kontynuowała w Mediolanie i Londynie. W 2001 roku ukończyła we Włoszech akademię Rossinowską pod kierunkiem znakomitego dyrygenta Alberta Zeddy. W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii mezzosopranowych, między innymi w takich operach jak: Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, Straszny dwór i Hrabina Stanisława Moniuszki, Wesele Figara, Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta. Bogaty i nieustannie poszerzany jest również repertuar oratoryjno-kantatowy i pieśniarski artystki, który z powodzeniem wykonuje na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Oklaskiwała ją publiczność  w Amsterdamie, Brukseli, Kolonii, Luksemburgu, Paryżu, Walencji, Nowym Jorku, Toronto i Tokio. Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu Requiem Mozarta podczas uroczystego koncertu dla królowej belgijskiej Fabioli w piątą rocznicę śmierci króla Baudouina. Wystąpiła w słynnym koncercie galowym Andrea Bocellego w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wzięła także udział w koncercie poświęconym pamięci Giuseppe Sinopoliego (Piza) oraz w uroczystej gali Gwiazdy dla Europy pod batutą argentyńskiego tenora i dyrygenta José Cury.
Mirosław Feldgebel – pianista i kameralista.
Absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Partnerował wielu najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych. Od wielu lat zajmuje się również wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – na klawesynie, na harfach średniowiecznych i renesansowych oraz na pianoforte. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy i Ameryki (m.in. w Sali Pleyela w Paryżu, Wiener Musikverein, Vredenburgsaal w Utrechcie, Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie). Jako jeden z niewielu pianistów polskich miał zaszczyt koncertować na zabytkowym fortepianie Pleyel z roku 1860 w koncercie poświęconym pamięci Fryderyka Chopina, odbywającym się w ramach IX Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. W październiku 2004 roku wraz ze skrzypaczką Katarzyną Dudą występował z recitalem w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Andrzej Stanisław Krajewski – aktor i literat.
Działalność zawodową rozpoczął w legendarnym już Kabarecie Stodoła.
W Stodole występował i pisał teksty, będąc jednym z filarów zespołu. Uważany jest za jednego z najlepszych konferansjerów w koncertach muzyki popularnej. Przez cały czas pisze teksty piosenek, skecze i monologi dla wielu wybitnych artystów sceny i estrady, a także większe formy literackie, między innymi kameralne oratorium Droga krzyżowa, zbiór opowiadań Wigilijne okruszki i satyryczno-wspomnieniowe Gawędy starego chałturnika, czyli 100 gram anegdot.
W programie usłyszymy:
Fryderyk Chopin - Życzenie
Fryderyk Chopin - Śliczny chłopiec
Fryderyk Chopin - Melodia
Fryderyk Chopin - Piosnka litewska
Stanisław Moniuszko - Prząśniczka
Stanisław Moniuszko - Pieśń wieczorna
Stanisław Moniuszko - Złota rybka
Władysław Żeleński - Marzenia dziewczyny
Stanisław Niewiadomski - Dzwony
Stanisław Niewiadomski - Ach, jak mi smutno
Stanisław Niewiadomski - Latawica
Ignacy Jan Paderewski - Gdy ostatnia róża zwiędła
Mieczysław Karłowicz - Rdzawe liście
Mieczysław Karłowicz - Z erotyków
Mieczysław Karłowicz - Przed nocą wieczną
Mieczysław Karłowicz - Pod jaworem

 

FOTOALBUM KONCERTU