Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2010 » Koncerty » Dobry wieczór Monsieur Chopin

 Koncert zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
                                

21.10.2010 r. (czwartek), godz. 19.00, ul. Świętego Mikołaja 4
Dobry wieczór Monsieur Chopin
Małgorzata Walewska – mezzosopran
Robert Grudzień – fortepian
Jerzy Zelnik - słowo

Małgorzata Walewska
W 1994 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie Prof. Haliny Słonickiej, zdobywając już w trakcie studiów pierwsze nagrody na międzynarodowych konkursach, między innymi we Wrocławiu i Las Palmas. W 1991 r. rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. W latach 1996-1998 występowała na deskach Wiedeńskiej Staatsoper, gdzie śpiewała u boku takich artystów jak: Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Simon Estes, Luis Lima, Bernhard Weikl, Thomas Hampson, Edita Gruberová. Ma na koncie występy w wielu teatrach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych oraz udziały w licznych festiwalach. Jej sukcesem był debiut na deskach Royal Opera House w Londynie, gdzie wcieliła się w rolę Azuceny z opery Trubadur Verdiego.
Jerzy Zelnik polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, kojarzony głównie z rolą Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza Faraon, scenarzysta małych form teatralnych (monodramów, etiud), reżyser teatralny, dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi w latach 2005-2008.
Jego debiutem scenicznym była rola Karola Kriebla w sztuce Václava Havla Puzuk, czyli uporczywa niemożność koncentracji (1968; pełnił także funkcję asystenta reżysera) na scenie krakowskiego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.
Zasłynął jako tytułowy szlachetny prawnik Franciszek Murek w serialu Doktor Murek (1979) na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.
Robert Grudzień - absolwent Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule fur Musik w Dusseldorfie. Studiował organy, fortepian i klawesyn. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów. Są to m.in.: Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Marek Torzewski, Konstanty Andrzej Kulka, Georgij Agratina, Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Anna Seniuk. Współpracuje z Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim oraz Chórem Polskiego Radia. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na innych kontynentach. Działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień.