Archiwum 2004-2016 » Archiwum 2010 » Koncerty » Chopin i jego przyjaciele

Chopin i jego przyjaciele

 

Koncert zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

                                

 


Muzeum, ul. Świętego Mikołaja 4 

 
Wykonawcy:
Marek Torzewski – tenor
Robert Grudzień – fortepian
Barbara Torzewska – czyta listy Chopina
 
 
Koncert finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Marek Torzewski – tenor. Ukończył wydział wokalny Akademii Muzycznej w Poznaniu. 
W latach 1983-1986 solista Teatru Wielkiego w Łodzi. Jest laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych i śpiewaków operowych. W 1985 r. zadebiutował na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala pod dyrekcją Claudio Abbado. Od 1986 do 1991 r. był solistą Teatru Królewskiego de la Monnaie w Brukseli. Ta współpraca zaowocowała wieloma wybitnymi rolami m.in. Alfredo w Traviacie, Idamante w Idomeneo czy Belfiore w La Finta Gardiniera W. A. Mozarta oraz Fenton w Falstaffie G. Verdiego. W tym okresie występował gościnnie w teatrach operowych Wiednia, Berlina Amsterdamu, Nowego Yorku, Salzburga. W grudniu 1991 r. brał udział w koncercie Requiem W. A. Mozarta pod dyrekcją Riccardo Mutiego w Teatro alla Scala w Mediolanie z okazji światowych obchodów 200-lecia śmierci W. A. Mozarta. Współpracował z najwybitniejszymi dyrygentami: Riccardo Muti, Claudio Abbado, Zubin Mehta, Sir Georg Solti, Sir John Pritchard, Antonio Pappano i reżyserami: Luc Bondi, Karl Ernst Herman, William Frytkin. W roku 1999 jako pierwszy polski artysta wystąpił z recitalem w Kwaterze Głównej NATO w Shepe. Tego samego roku inauguruje koncertem Międzynarodowy Rok Chopinowski w Belgii. 6 października 2001 na stadionie Śląskim w Chorzowie jako pierwszy artysta w Polsce wykonuje hymn narodowy przed meczem reprezentacji Polski w piłce nożnej Polska - Ukraina. Od tego momentu miał zaszczyt wykonywać jeszcze 15 razy Mazurka Dąbrowskiego podczas międzypaństwowych spotkań narodowej reprezentacji. W 2002 wykonywana przez Marka Torzewskiego piosenka Do Przodu Polsko zostaje uznana przez PZPN za oficjalny hymn reprezentacji Polski w piłce nożnej. Dorobek płytowy Marka Torzewskiego to m. in. - Il canto sospeso Luigi Nono z Berlińskimi Filharmonikami pod dyrekcją Claudio Abbado, La Finta e Gardiniera W. A. Mozarta z orkiestrą Theatr de la Monnaie w Brukseli, płyty CD: Słowa - do tekstów Papieża Jana Pawła II, do filmu Zemsta w reżyserii Andrzeja Wajdy, Nic nie dane jest na zawsze oraz Do przodu Polsko.
 
 
Robert Grudzień - absolwent Liceum Muzycznego w Lublinie, Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Hochschule fur Musik w Dusseldorfie. Studiował organy, fortepian i klawesyn. Jego nazwisko wielokrotnie pojawia się w programach koncertowych obok najwybitniejszych artystów. Są to m.in.: Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Marek Torzewski, Konstanty Andrzej Kulka, Georgij Agratina, Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Anna Seniuk. Współpracuje z Chórem Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Jerzym Maksymiukiem, Krzysztofem Zanussim i Krzysztofem Pendereckim oraz Chórem Polskiego Radia. Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, w całej Europie oraz na innych kontynentach. Działalność artystyczna, organizacyjna i charytatywna przyniosły mu szereg nagród i wyróżnień. 
 
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Po odbiór bezpłatnych miejscówek zapraszamy do muzeum – ul. Św. Mikołaja 4, w dni powszednie w godz. 10.00 – 15.00.
Rezerwacji można dokonać również telefonicznie, nr tel. 82 565 59 58.