Archiwum 2019 » Aktualności
-
Boże Narodzenie 2019
-
„Zajęcia z Waśniewskim”
W ramach programu „Zakup kolekcji obrazów Zenona Waśniewskiego (1891-1945) do zbiorów Muzeum w Chełmie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury realizowane są zajęcia:
- pogadanki „Obrazy Zenona Waśniewskiego i życie kulturalne w Chełmie w dwudziestoleciu międzywojennym” przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym,
- wykłady „Zenon Waśniewski i życie kulturalne w Chełmie w dwudziestoleciu międzywojennym” przeznaczone dla młodzieży i dorosłych, w tym seniorów (słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku).
Muzeum Ziemi Chełmskiej serdecznie zaprasza
ul. Lubelska 55
wstęp bezpłatny
terminy zajęć do uzgodnienia, rezerwacje: 82 565 26 93 -
Obrazy Zenona Waśniewskiego - wystawa
-
Ukraina przed wiekami - wystawa
-
Wyszywane dobre rady - wystawa
-
Zakup kolekcji obrazów Zenona Waśniewskiego (1891–1945) do zbiorów Muzeum w Chełmie
Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum realizuje zadanie z programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów – Kolekcje muzealne 2019, pn. Zakup kolekcji obrazów Zenona Waśniewskiego (1891–1945) do zbiorów Muzeum w Chełmie.
Dofinansowanie, w wysokości 72 tys. zł., pozwoliło na zakup 48 prac artysty, które znajdowały się do tej pory w prywatnej kolekcji. Celem zakupu jest powiększenie muzealnych zbiorów dzieł Zenona Waśniewskiego, które gromadzone są sukcesywnie od wielu lat. Obecnie Muzeum posiada 135 dzieł tego artysty, które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu.
48 zakupionych prac zostanie zaprezentowanych na wystawie czasowej Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie. Prace będzie można oglądać od 11 grudnia 2019 do 15 kwietnia 2020 w budynku muzeum przy ulicy Lubelskiej 56A.
Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo Zenon Waśniewski (1891–1945) – zakup do kolekcji muzeum w Chełmie. -
Szmul Zygielbojm - ekspozycja
-
Jesień w Muzeum - X / XI 2019
-
Jesień w Muzeum - warsztaty / wykłady
-
Północna część książęcego zespołu rezydencjonalnego na Górze Katedralnej w Chełmie
Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, w latach 2014–2019, prowadziło współpracę w zakresie udostępniania i popularyzacji zabytków (wystawy, prelekcje) w ramach interdyscyplinarnego projektu pn. „Północna część książęcego zespołu rezydencjonalnego na Górze Katedralnej w Chełmie" (nr 2014/13/B/HS3/04930), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, realizowanego przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Prace wykopaliskowe prowadzili pod kierunkiem prof. dra hab. Andrzeja Buko chełmscy archeolodzy dr Tomasz Dzieńkowski i dr Stanisław Gołub.
Zabytki pozyskane podczas badań prowadzonych w latach 2014–2016 już znajdują się w zbiorach muzeum, natomiast z lat 2017–1018 docelowo zostaną do Muzeum przekazane.
W ramach współpracy MZCh przygotowało:- wystawę planszową „Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII wieku w Chełmie w świetle badań archeologicznych” (marzec 2016 – obecnie prezentowana w podcieniach przy Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie);
- wystawy czasowe, na których prezentowane były zabytki: „Ocalone. Najcenniejsze zabytki od XI o XX wieku ze zbiorów Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie z zakresu archeologii, historii, sztuki” (maj 2017 – kwiecień 2018,) „Obecność przeszłości” (maj 2019 – grudzień 2019);
- baner informacyjny eksponowany na Wysokiej Górce pn. „Rezydencja książęca Daniela Romanowicza na „Wysokiej Górce” w Chełmie”;
- wykład pt. „Król Daniel a kultura Zachodu” (4 grudnia 2017) dra hab. Dariusza Dąbrowskiego, autora książek „Król Rusi Daniel Romanowicz. O ruskiej rodzinie książęcej, społeczeństwie i kulturze w XIII w.” oraz współautora tłumaczenia „Kroniki halicko-wołyńskiej z XIII wieku”.
- wystawę planszową „Zespół rezydencjonalno-sakralny Daniela Romanowicza z XIII wieku w Chełmie w świetle badań archeologicznych” (marzec 2016 – obecnie prezentowana w podcieniach przy Bazylice pw. Narodzenia NMP w Chełmie);
-
Rodzina Lechnickich w Służbie Rzeczypospolitej - wieczór wspomnień
-
Artyści o sobie - wykład z prezentacją
Zaproszenie
30 sierpnia o godz. 12.00 zapraszamy na wykład połączony z prezentacją multimedialnąArtyści o sobie. Autoportret w dziejach malarstwa europejskiego,
organizowany w ramach programu Lato w Muzeum.
Uczestnictwo w wykładzie jest bezpłatne.
Budynek Muzeum przy ul. Lubelskiej 55
-
Kazimierz Szwainowski GRAFIKA - wystawa
-
Noc Kutury w Chełmie
-
Lato w Muzeum 2019
-
Co nowego?
-
Od Baroku do Współczesności - wystawa
-
Obecność Przeszłości - wystawa
-
JEDEN WIEK - WIELE DRÓG - Sztuka polska XX w. - wystawa
Jeden wiek – wiele dróg
Sztuka polska XX wieku ze zbiorów Muzeum Lubelskiego w Lublinie
Zebrany na wystawie zespół ponad stu dzieł z kolekcji Muzeum Lubelskiego prezentuje wybrane zjawiska w malarstwie i rzeźbie polskiej XX wieku. Ukazuje dynamikę przemian, odmienność poszukiwań artystycznych, zróżnicowane odniesienia do tradycji i współczesności. W ramach ekspozycji przedstawiamy prace artystów związanych z międzywojennymi ugrupowaniami artystycznymi, takimi jak Formiści, Rytm, Bractwo św. Łukasza, Wileńskie Towarzystwo Artystów Plastyków, Komitet Paryski, a także dzieła reprezentujące powojenną twórczość związaną z szerokim nurtem nowoczesności, sztuką metaforyczną i abstrakcyjną. Wystawa akcentując rytm przemian w sztuce XX wieku, zwraca jednocześnie uwagę na pojedyncze, oryginalne prace wybitnych artystów – Wacława Borowskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Jana Cybisa, Tytusa Czyżewskiego, Zbigniewa Dłubaka, Romana Kramsztyka, Henryka Kuny, Tadeusza Makowskiego, Tymona Niesiołowskiego, Barbary Zbrożyny i wielu innych. Tworzą one zmienne konstelacje wobec nurtów, kierunków, przemian w sztuce XX wieku. Patrząc zatem przez pryzmat historii sztuki, staramy się uchwycić odrębność i wyjątkowość prezentowanych dzieł.
Kuratorzy wystawy: Bożena Kasperowicz, Marcin Lachowski, Łukasz Wiącek
Wystawa czynna od 1 maja 2019 do 30 kwietnia 2020 w Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 55.